Залізо і Анемія: Важливість, лікування та профілактика

1 июля 2024
Залізо і Анемія: Важливість, лікування та профілактика

Анемія є одним з найпоширеніших захворювань, пов'язаних з кров'ю, яке виникає через недостатність заліза в організмі. Залізо є життєво важливим мінералом, необхідним для утворення гемоглобіну, який переносить кисень до клітин і тканин. Недостатній рівень заліза може призвести до різних проблем зі здоров'ям, зокрема до анемії. У цій статті ми розглянемо основні причини анемії, її симптоми, методи діагностики та лікування, а також особливості прийому препаратів заліза.

Причини анемії

Анемія може виникати з різних причин, які впливають на рівень заліза в організмі та здатність тіла виробляти достатню кількість еритроцитів. Основні причини анемії включають:

● Дефіцит заліза в раціоні

Недостатнє споживання заліза з їжею є однією з головних причин розвитку анемії. Це може бути результатом поганого харчування або дієти, яка не містить достатньо продуктів, багатих на залізо, таких як червоне м'ясо, печінка, бобові, зелені овочі та горіхи.

● Гостра або хронічна втрата крові

Раптова і значна втрата крові через травми, операції або пологи може призвести до різкого зниження рівня заліза та розвитку анемії, або тривала втрата крові з невеликих джерел, таких як виразки шлунка, кишкові паразити, менструації або внутрішні кровотечі, також може спричинити дефіцит заліза.

● Порушення всмоктування заліза в кишечнику

Деякі захворювання та стану, такі як целіакія, хвороба Крона або резекція частини кишечника, можуть порушувати процес всмоктування заліза в кишечнику. Це призводить до недостатнього надходження заліза в організм, навіть якщо його достатньо в раціоні.

● Вагітність та підвищена потреба в залізі

Під час вагітності потреба організму в залізі значно зростає через збільшення об'єму крові та розвиток плоду. Якщо жінка не отримує достатньо заліза з їжею або добавками, це може призвести до анемії вагітних.

● Хронічні захворювання

Деякі хронічні захворювання, такі як рак, ниркова недостатність або аутоімунні захворювання, можуть впливати на вироблення еритроцитів і призводити до анемії.

Розуміння причин анемії є важливим кроком до її ефективного лікування та профілактики. Визначення конкретної причини дозволяє підібрати відповідні методи терапії та корекції раціону, що допоможе відновити нормальний рівень заліза в організмі і поліпшити загальний стан здоров'я.

А тепер давайте розглянемо які ж симптоми анемії, діагностика та яка профілактика існує для попередження цього стану.

Симптоми анемії

Анемія проявляється різними симптомами, які можуть варіюватися від легких до важких, в залежності від ступеня дефіциту заліза та тривалості стану. Основні симптоми анемії включають:

1. Втома і слабкість

Відчуття постійної втоми і слабкості є найпоширенішими симптомами анемії. Це відбувається через зниження рівня гемоглобіну, який транспортує кисень до тканин та органів. Недостатній рівень кисню призводить до відчуття виснаження і зниження фізичної активності.

2. Блідість шкіри і слизових оболонок

При анемії шкіра може ставати блідою через зменшення кількості червоних кров'яних тілець. Також можуть бути блідими внутрішні частини губ, ясен і внутрішні поверхні повік.

3. Задишка і швидке серцебиття (тахікардія)

Зменшення кількості еритроцитів знижує здатність крові транспортувати кисень, що може призводити до задишки, особливо під час фізичної активності. Серце може компенсувати це стан, починаючи працювати швидше, щоб доставити більше кисню до органів і тканин.

4. Запаморочення і головний біль

Недостатній рівень кисню в мозку може викликати запаморочення, головні болі та навіть непритомність. Люди з анемією можуть відчувати часті головні болі та труднощі з концентрацією уваги.

5. Холодні руки і ноги

Погане кровопостачання через низький рівень еритроцитів може призводити до відчуття холодних кінцівок, оскільки кров не ефективно доставляє тепло до рук і ніг.

6. Ламкі нігті і волосся

Дефіцит заліза може впливати на здоров'я волосся і нігтів, роблячи їх ламкими, слабкими та схильними до випадання або розшарування.

7. Сухість і тріщини на шкірі і в куточках рота

Анемія може призводити до сухості шкіри та появи тріщин в куточках рота, що може бути болісним і незручним.

Розпізнавання цих симптомів є важливим для своєчасної діагностики та лікування анемії. Якщо ви відчуваєте один або кілька з перелічених симптомів, важливо звернутися до лікаря для обстеження та призначення відповідного лікування.

Основним методом діагностики анемії є лабораторні аналізи крові. Найбільш важливі показники включають:

- Загальний аналіз крові (ЗАК): Цей аналіз дозволяє визначити рівень гемоглобіну, гематокриту, кількість червоних кров'яних тілець (еритроцитів) і їх середній об'єм (MCV).

- Феритин: Цей тест вимірює рівень феритину, який відображає запаси заліза в організмі. Низький рівень феритину вказує на дефіцит заліза.

- Сироваткове залізо: Вимірювання рівня заліза в крові допомагає оцінити, чи є дефіцит заліза в організмі.

Профілактика анемії

Профілактика анемії включає кілька ключових аспектів, що сприяють підтриманню здорового рівня заліза та інших важливих компонентів крові. Ось основні рекомендації для запобігання анемії:

Збалансована дієта

Включайте в раціон продукти, що містять багато заліза, такі як червоне м'ясо, печінка, курятина, риба, яйця, шпинат, броколі, бобові, горіхи та насіння.
Вітамін C: Споживання продуктів, багатих на вітамін C (цитрусові, ягоди, болгарський перець, броколі), допомагає покращити засвоєння заліза з їжі.
Вітамін B12 і фолієва кислота: Вживайте продукти, що містять ці вітаміни, такі як м'ясо, риба, молочні продукти, зелені овочі, бобові та цільнозернові продукти.

Уникнення інгібіторів засвоєння заліза

Обмеження споживання чаю і кави: Вони містять таніни, що можуть знижувати всмоктування заліза з їжі.
Обмеження споживання кальцію разом із залізовмісними продуктами: Кальцій може зменшувати абсорбцію заліза, тому краще вживати його окремо.

Прийом добавок

Залізовмісні добавки: У разі недостатнього надходження заліза з їжею або підвищених потреб (наприклад, під час вагітності), можуть бути рекомендовані залізовмісні добавки.
Мультивітаміни: Комплекси, що містять залізо, вітамін B12 та фолієву кислоту, можуть допомогти підтримати нормальний рівень цих поживних речовин в організмі.

Регулярні медичні обстеження

Аналізи крові: Регулярні аналізи крові допомагають виявити ранні ознаки анемії та вжити необхідних заходів для її запобігання.
Обстеження у лікаря: Консультації з лікарем допоможуть визначити індивідуальні ризики розвитку анемії та розробити план профілактики.

Профілактика крововтрат

Лікування хронічних захворювань: Своєчасне лікування захворювань, які можуть призвести до крововтрат, таких як виразкова хвороба, геморой або інші захворювання шлунково-кишкового тракту.
Контроль менструальних кровотеч: Жінки з важкими або тривалими менструальними кровотечами повинні консультуватися з лікарем щодо можливих методів зменшення втрати крові.

Здоровий спосіб життя

Регулярна фізична активність: Помірні фізичні навантаження сприяють загальному зміцненню організму і поліпшенню кровообігу.
Відмова від шкідливих звичок: Куріння та надмірне вживання алкоголю можуть негативно впливати на засвоєння заліза і загальний стан здоров'я.

А тепер давайте розглянемо шляхи лікування анемії, які препарати та добавки застосовуються.

Лікування анемії

Лікування анемії залежить від її типу, причини та ступеня важкості. Основною метою терапії є відновлення нормального рівня гемоглобіну та червоних кров'яних тілець в організмі, а також усунення причини анемії. Основні методи лікування включають:

● Препарати заліза

Найчастіше призначаються препарати заліза у вигляді таблеток, капсул або сиропів. Вони допомагають відновити запаси заліза в організмі. Для кращого засвоєння рекомендується приймати залізо натщесерце або з вітаміном C.

● Вітаміни та мінерали

Вітамін B12 і фолієва кислота: Дефіцит цих вітамінів може спричиняти мегалобластну анемію. Призначаються вітамінні комплекси або ін'єкції для відновлення їх рівня в організмі.
Вітамін C: Покращує засвоєння заліза з їжі та добавок.

● Дієта

Багата на залізо дієта: Рекомендується включати в раціон продукти, багаті на залізо, такі як червоне м'ясо, печінка, риба, шпинат, бобові, горіхи і насіння.
Продукти, багаті на вітамін B12 і фолієву кислоту: До таких продуктів належать яйця, молочні продукти, зелень, цільнозернові продукти.
Уникнення інгібіторів засвоєння заліза: Чай, кава і деякі види антацидів можуть знижувати всмоктування заліза.

В наступному розділі ми поговоримо які особливості прийому заліза існують та найпоширеніші побічні ефекти 

Особливості прийому препаратів заліза

Дозування і тривалість прийому

Дозування препаратів заліза визначається лікарем залежно від тяжкості анемії, віку пацієнта та його індивідуальних потреб. Зазвичай, дорослим рекомендується приймати 100-200 мг елементарного заліза на добу. Тривалість прийому може становити від кількох тижнів до кількох місяців, поки рівень заліза в організмі не відновиться до норми. Після досягнення нормального рівня заліза, лікар може рекомендувати продовжити прийом препаратів ще кілька місяців для стабілізації результатів.

Побічні ефекти

Прийом залізовмісних препаратів може супроводжуватися різними побічними ефектами, серед яких:

  • Закреп (один з найпоширеніших побічних ефектів. Для його зменшення рекомендується збільшити споживання рідини та клітковини).
  • Нудота (щоб уникнути нудоти, слід приймати препарати заліза під час їжі).
  • Шлунковий дискомфорт (у деяких випадках пацієнти можуть відчувати біль або дискомфорт у шлунку. Лікар може рекомендувати прийом препаратів заліза разом з їжею або знизити дозування)

Взаємодія з іншими ліками і харчовими продуктами

  • Антациди (зменшують всмоктування заліза, тому рекомендується приймати їх з інтервалом у 2-4 години після прийому препаратів заліза).
  • Кальцій (препарати кальцію також можуть знижувати всмоктування заліза. Слід уникати прийому заліза разом з молочними продуктами або кальцієвмісними добавками).
  • Їжа (деякі продукти, зокрема чаї, кава, яйця та зернові, можуть знижувати всмоктування заліза. Залізо краще засвоюється на порожній шлунок, однак для зменшення побічних ефектів його можна приймати з їжею).
  • Вітамін C (збільшує всмоктування заліза, тому рекомендується приймати препарати заліза разом з продуктами, багатими на вітамін C, такими як апельсиновий сік).

Правильний прийом препаратів заліза з урахуванням дозування, побічних ефектів і взаємодії з іншими речовинами допоможе ефективно лікувати анемію і мінімізувати дискомфорт для пацієнта.

Висновок

Своєчасне діагностування та лікування анемії є надзвичайно важливими для збереження здоров'я та якості життя. Анемія може призводити до серйозних ускладнень, таких як серцеві проблеми, порушення функцій нервової системи та загальне погіршення фізичного та психічного стану. Раннє виявлення та належне лікування анемії допомагають уникнути цих проблем і забезпечити нормальне функціонування організму. Усі препарати заліза та добавки Ви можете придбати на нашому сайті та в аптеках "Цитрус-фарм". Будьте здорові!