Однією з найважливіших функцій у руховому процесі, підтримці тіла та захисті внутрішніх органів є кістковий скелет. Кістки є надзвичайно щільною спеціалізованою формою сполучної тканини, яка постійно відновлюється ...
Однією з найважливіших функцій у руховому процесі, підтримці тіла та захисті внутрішніх органів є кістковий скелет. Кістки є надзвичайно щільною спеціалізованою формою сполучної тканини, яка постійно відновлюється та оновлюється. З часом обмінні процеси в кістках порушуються та сповільнюються через різноманітні травми, захворювання та інші негативні фактори. Внаслідок цього кістки стають ламкими та крихкими, можуть виникати серйозні проблеми у вигляді захворювань старості.
Симптоми та лікування остеопорозу
Одним із основних захворювань кісткового скелета є остеопороз, що виникає через втрату кальцію в кістках.
Остеопороз буває двох типів — первинний (причини його виникнення пов'язані з менопаузою, старінням) та вторинний (умовлено наявністю таких захворювань, як анорексія, наявність пухлин, алкоголізм, целіакія та ін.). Остеопороз часто називають прихованою хворобою, оскільки вона не викликає болісних відчуттів, а виявляється, у більшості випадків, при переломі кісток. Можливі порушення постави, викривлення хребта, зниження росту та болі у спині. Крім того, симптомами можуть бути недостатність кальцію, вітаміну D та інших мінералів: сухість шкіри, ламкі нігті, крихкі зуби та інше.
При виявленні остеопорозу хворим призначають як немедикаментозні методи лікування, так і ряд фармакологічних препаратів. Серед ключових завдань лікування остеопорозу — сповільнення руйнування кісткової тканини та стимуляція утворення нової. Подібні заходи допомагають стабілізувати якість кісткової тканини, покращити стан кісток та запобігти виникненню нових переломів.
Профілактика та лікування захворювань кісток
Для того, щоб запобігти розвитку або уникнути утворення захворювань кісток, слід спостерігати за власним організмом, звертаючись до своєчасної профілактики та лікування. Намагайтеся відмовитися від шкідливих звичок, вести здоровий спосіб життя, правильно та збалансовано харчуватися, насичуючи свій раціон достатньою кількістю кальцію та інших мінералів. Для кісткового скелета корисні помірні фізичні навантаження та сонячні ванни, які дозволяють організму отримувати вітамін D.
Лікування захворювань кісток передбачає прийом медикаментів, дотримання дієти та регулярне виконання фізичних вправ. Своєчасний комплексний підхід дозволить зупинити розвиток небезпечних захворювань.
Медикаменти при захворюваннях кісток можна розділити на декілька груп:
● лікарські засоби багатофакторного впливу: активні метаболіти, вітамін D, мінерали та комплексні препарати кальцію;
● сповільнюючі кісткову резорбцію: синтетичні естрогени (для жінок), бісфосфонати, СМЭР;
● сприяючі зростанню кістки: тестостерон (для чоловіків), анаболічні стероїди, паратиреоїдний гормон, фториди.
Профілактика кісткових захворювань включає в себе комплекс заходів, спрямованих на зріст кісткової маси для молодих людей, утримання достатньої кісткової маси у осіб старшого віку, профілактику переломів та падінь у людей з виявленим остеопорозом та переломом в анамнезі.